ESKİŞEHİR TEMİZLİK 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02
Eskişehir İnşaat Temizliği - İnşaat Sonrası Temizlik İşleri
Eskişehir merdiven temizliği
Eskişehir ev temizliği
Eskişehir okul temizliği
Eskişehir insan kaynakları
Eskişehir eleman teymini

Vatan Cad.No-70
www.eskisehirinsaattemizligi.com
0222-240 25 26 - 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02

STAJYER AVUKATLARA MÜJDE

23.6.2022 
ADALET BAKANLIĞINCA HAZIRLANAN YÖNETMELİK RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK, YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

STAJ SÜRESİNCE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMALARINA İMKAN SAĞLANDI

Adalet Bakanlığınca yürütülen çalışmalar doğrultusunda avukat stajyerlerinin staj süresince sigortalı olarak çalışabilmelerine ilişkin yapılan düzenlemeleri içeren ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görev Yapanlar ile Sigortalı Olarak Çalışanların Avukatlık Stajı Hakkında Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

DÜZENLEME İLE ENGEL ORTADAN KALIDIRILDI

Yeni düzenlemeyle, avukatlık stajına fiilen engel olmamak şartıyla, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar ile herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar avukatlık stajı yapabilecek. Değişiklik öncesi, sigortalı olarak çalışıyor olmak ya da kamu kurum ve kuruluşunda görev yapmak avukatlık stajına engel teşkil etmekteydi. Yapılan düzenleme ile değişiklik sonrasında bu durum engel olmaktan çıkarıldı.

KAMU KURUMLARINDA SEÇENEKLİ İMKANLAR SAĞLANACAK

Düzenleme ile kamu kurumlarında görev yapan stajyerlere, staj esnasında kurumlarınca gereken kolaylığın sağlanmasının önü açıldı. Stajyer avukatlar, kamuda yarı zamanlı, dönüşümlü, vardiyalı, nöbet usulü, uzaktan veya esnek çalışma gibi imkanlardan yararlandırılacak. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar, stajlarının avukat yanındaki kısmını, staj yapılan baro levhasına kayıtlı ve meslekte en az beş yıl kıdeme sahip kamuda çalışan veya bağımsız bürosu olan bir avukat yanında yapabilecek. Böylelikle, kamuda görev yapanlar yönünden stajın ikinci altı aylık kısmını kamuda görev yapan avukat yanında yapılabilmelerine imkan sağlandı.

11 HAZİRAN’DA KANUN DEĞİŞİKLİĞİ, 22 HAZİRAN’DA YÖNETMELİK YAYIMLANDI

Resmi Gazete'de 11 Haziran’da yayımlanan 7409 sayılı Kanunla 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 16’ncı Maddesine eklenen ikinci fıkra ile sigortalı olarak çalışanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının kadro veya pozisyonlarında görev yapanların avukatlık stajı yapabileceği hükme bağlanmıştı. Kanun doğrultusunda Adalet Bakanlığınca hazırlanan ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görev Yapanlar ile Sigortalı Olarak Çalışanların Avukatlık Stajı Hakkında Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Gönderen: journal
342 defa okundu 
 


Ekonomi
TİKA, Gürcistan’da Süt Ürünleri Üretimine Destek Veriyor
TİKA Bosna Hersek’te Organik Meyve Suyu Üretim Hattı Kurdu
TİKA’dan 4.İpek Yolu Konferansına Destek
Türkiye ve Ukrayna Odaları işbirliğine gidiyor
Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Meclisi toplandı