ESKİŞEHİR TEMİZLİK 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02
Eskişehir İnşaat Temizliği - İnşaat Sonrası Temizlik İşleri
Eskişehir merdiven temizliği
Eskişehir ev temizliği
Eskişehir okul temizliği
Eskişehir insan kaynakları
Eskişehir eleman teymini

Vatan Cad.No-70
www.eskisehirinsaattemizligi.com
0222-240 25 26 - 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02

"mesafeli sözleşmelerde teyit onaylı ödeme..."

25.09.2021 


İnternet alışveriş sitesi üzerinden yapılan vurgunları değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES )Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve  SEVİM  ÖZCAN "Mesafeli satış sözleşmelerinde;satın alınan ürünün teslimi anıda;bankacılık işlemine verilen onay sonrası ödeme internet sitesinin/sepetin hesabına geçmelidir." 

 Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve SEVİM ÖZCAN konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:
 Kolaylığı, bazı durumlarda fiyat uygunluğu,salgın hastalık ve teknolojik alt  yapının  gelişmesi gibi sebeplerle  internetten ;Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine göre yapılan alışveriş her geçen gün artmaktadır.

 Ancak; İnternet ortamında satış yapan her satıcı iyi niyetli olmayıp,bu durum zaman zaman mağduriyete sebep olmaktadır.Sipariş  edilen ürün bazen gelmemekte/gönderilmemekte , yahut siparişten farklı ürün kargoya verilmektedir.

 Medya organlarına yansıyan haberlerden anlaşıldığı gibi; çok kaliteli ürünlere oltalama için ,çok düşük fiyatlar konulmakta kısa bir sürede tüketicilerden havaleler alınmakta,piyasa ile internet adresinden başka bağı olmayan nitelikli dolandırıcı yüklü vurgunlar yapmaktadır.

 Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde  yapılacak bir değişiklikle;tüketici sipariş sırasında havaleyi  yapar,ancak ödeme bankanın hesap uhdesinde kalır ve siparişin teslimi anında eğer  tüketici ONAY verirse ödeme satıcı veya sağlayıcıya aktarılablir.

 T.C.Ticaret Bakanlığımızın, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde  değişiklik yapması,bankaların ödeme sistem birimlerinin ve kargo teslim süreçlerinin; opsiyonlu/teyit onaylı hale getirilmesi;tüketicilerin mağduriyetini ve kamunun işlem maliyetini azaltacaktır.

 Mesafeli satış sözleşmelerinde;satın alınan ürünün teslimi esnasında bankacılık işlemine verilen onay sonrası ödemenin  internet sitesinin/sepetin hesabına geçmesi sonucunda;tüketicinin internetten alışverişte  güvencesi artacak  ve  mesafeli sözleşme ile satış yapan satıcı ve sağlayıcıların cirosu yükselecektir.

 Av.Merve SEVİM ÖZCAN
 Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı

Gönderen: esgundem
1298 defa okundu 
 


Ekonomi
BEBKA, İNOVATİF GİRİŞİMCİLERİ BULUŞTURDU
Seyitgazi’de Safran Hasadı Başladı
Türkiye ve Nijerya enerji alanında 3 mutabakat zaptı imzaladı
AKKUYU NGS’NİN 1’İNCİ GÜÇ ÜNİTESİNDE, İÇ KORUMA KABUĞUNUN 4’ÜNCÜ KATMANI KURULDU
PTT’NİN 181. YILINDA TARİHÎ SİRKECİ POSTANE BİNASI RESTORE EDİLDİ