ESKİŞEHİR TEMİZLİK 0530 746 82 66
Eskişehir İnşaat Temizliği - İnşaat Sonrası Temizlik İşleri
Eskişehir merdiven temizliği
Eskişehir ev temizliği
Eskişehir okul temizliği
Eskişehir insan kaynakları
Eskişehir eleman teymini

Vatan Cad.No-70
www.eskisehirinsaattemizligi.com
0222-240 25 26 - 0530 746 82 66

Eskişehir’de “Süt İneklerinde Üreme ve Döl Veriminin Arttırılması” Paneli

20.06.2019 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Bakanlığın bu yıl başlattığı  “Sığırlarda Döl Verimliliğinin Arttırılması Çalışması” kapsamında “Süt İneklerinde Üreme Ve Döl Veriminin Arttırılması Paneli düzenlendi.

 13.06.2019 tarihinde gerçekleştirilen panele İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER, Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet KIZILİNLER, Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı, Eskişehir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Müdür Yardımcıları,  Şube ve İlçe Müdürleri, İlçelerin Süt Birliği Başkanları, Anadolu Tarım İşletmesi Hayvancılık Şubesi Şefi ile hem kurumlarda hem de serbest çalışan çok sayıda veteriner hekim, teknisyen ve tekniker katıldı.

 İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER yaptığı açılış konuşmasında;

Sığırlardan elde edilen verimler hem işletme bazında hem de hayvan bazında ele alındığında süt verimi ve et veriminin döl verimine bağlılık gösterdiğini yani buzağılamayan bir inekten süt elde etmenin mümkün olmayacağı gibi ekonomik et üretiminin ancak yeni nesillerin doğumuyla mümkün olacağını söyleyerek damızlık sığır işletmelerinde ekonomik anlamda sürdürülebilir bir başarıyı yakalayabilmenin ancak döl veriminin optimum seviyede tutulmasıyla mümkün olacağını ifade etti.

Geçtiğimiz yıllarda İl Müdürlüğümüzde, Bakanlığımızın “Buzağılar Ölmesin” projesiyle ilgili çalışmalar yürütülürken bu sene de Bakanlığımızın 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan "Sığırlarda Döl Verimliliğinin Artırılması Çalışmaları" kapsamında düzenlenen panel ile Ülkemizin damızlık ve kasaplık ihtiyacının karşılanması, ithalatın azaltılmasının amaçlandığını belirten İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER tüm katılımcılara teşekkür ederek panelin İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığı için hayırlı olmasını temenni etti.

Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali KAYA da, Sığırlarda Döl Verimliliğinin Arttırılması programı kapsamında İl Müdürlüğümüzce yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Daha sonra panelin ilk oturumunda Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhammet ALAN “ İneklerde östrus ve uygun tohumlama zamanı ile İneklerde suni tohumlama” konularında sunumunu gerçekleştirdi.

Panelin İkinci oturumunda Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Zekeriya KIYMA  “Sığırlarda üreme performansını etkileyen faktörler, üreme performansı ile ilgili epidemiyojik çalışmalar, üremenin yönetimi-sürü yönetim sistemi ve yüksek verimli süt sığırlarının üreme performansı” ile Dr. Öğretim Üyesi Canan Kop BOZBAY  “Sığırlarda üreme besleme ilişkileri, damızlık dişi buzağıların, düvelerin ve ineklerin beslenmeleri, sağmal ineklerde üreme ve besleme ilişkisi” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

 Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Ve Su Ürünleri Şube Müdürü Vekili Ali KAYA ve Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet KIZILİNLER tarafından panelde sunum yapan Öğretim Üyelerine plaket takdim edilmesiyle panel sona erdi.

 

Gönderen: haber
1458 defa okundu 
 


Ekonomi
Kurbanlık Hayvanlarda Yaşın Belirlenmesi
TURİSTLER ESKİŞEHİR’İ BİSİKLETLE KEŞFEDECEK
Eskişehir Tümsiad’dan Bursa Tümsiad’a Ziyaret
PTT AŞ ve Yunus Emre Enstitüsü’nden Kültürlerarası İş Birliği
TARIM VE ORMANIN 25 YILLIK YOL HARİTASI BELİRLENECEK